2017. február 4.

Szemtanúja voltam, amikor egy holland lány életében először magot talált egy banánban. Pár másodpercig azt hittem, hányni fog a felismeréstől, hogy olyan dolog került a szájába, ami nem létezhet, de legalábbis semmi keresnivalója a szájában. Nem hányt. Kemény, északi lány volt, megevett még egy banánt.


Yangoonban
elmentem a Shwedagon payához. Itt láttam először férfi turistákon longyit. Itt viszont nagyon sokat. Többségük ötvenes éveiben járhatott és németül beszélt. Nagyon kérlek benneteket, ha egyszer Burmába jöttök, ne vegyetek fel szoknyát a sportcipőhöz és a nikon tükörreflexes fényképezőgéphez, mert szánalmasan fogtok kinézni.
A Shwedagonhoz este mentem, hogy lássam kivilágítva. Szerintem a világ egyik csodája. Nem szoktam nagyon lelkesedni dolgokért (lásd alább), de ezt azért érdemes megnézni. Nem sokkal marad el a Taj Mahal mögött – ha egyáltalán...
A sztúpák körül rengeteg volt a zarándok, szerzetes, turista. Kb. 100-ból egy lehetett európai kinézetű. A többi inkább thai, kínai stb. buddhista.

Bagan
olyasmi, mint Angkor, de emberek élnek benne. Nehéz bejárni, és azt mondani, mindent láttam, mert nincs központja és aszfaltozott, kiterjedt úthálózata. Körülbelül 5-6 hatalmas sztúpa van a területén, ezeken kívül pedig több ezer átlagos méretű. Úgy lehet elképzelni, mint egy sakktáblát, aminek nem 64, hanem több ezer mezője van és mindegyik mező 100 méter oldalhosszúságú négyzet, aminek a közepén ott van egy sztúpa. A sztúpák között pedig utak, ösvények kanyarognak, zebuk legelésznek, falvak és tanyák élik mindennapjaikat. A magam részéről az A2 mezőnél meguntam a sztúpákat, de azért béreltem egy biciklit és elvoltam ott egy ideig. Különösen azt élveztem, ha találtam egy magányos sztúpát az erdőben és a legmelegebb órákban a hűvös csempén fekve olvasgattam a belsejében.
Egyébként Bagan a legporosabb hely, ahol valaha jártam. És elképesztően sok a turista – szerencsére a többségük a fő útvonalakon marad.

Mandalay
az ország kulturális fővárosa. Ez igaz lehet, találtam egy kocsmát. Ez volt az első. 50 méterrel később még egyet. Ez volt a második. Azt hittem, a város hemzseg a kocsmáktól, de később kiderült, hogy épp a kocsmák utcájában sikerült szállást találnom, mert a szórakozóhelyek eme típusával máshol a városban nem találkoztam.
Mandalayban nem csak a kocsma rengeteg, hanem a szerzetes is. Egy ilyen szerzetessel beszélgettem egyszer. Gyakorolni akarta az angolt, ahogy én is. Fél óra alatt elsajátítottunk egymástól pár helytelen szófordulatot.
A vonatállomás két kilométerre volt a hotelemtől. Gondoltam, kisétálok a hajnal négykor induló vonatra. A nappal nyüzsgő utcák éjjel kettőkor teljesen üresek voltak. Ilyenkor Mandalay belvárosa a kutyák birodalma. Háromnegyed óra alatt háromszor támadtak meg, ebből kétszer falkában. Úgy éreztem magam, mint egy bölény a farkasok gyűrűjében. Végül sikerült elhitetnem velük, hogy nem félek tőlük és erősebb vagyok náluk, de közben olyan rémképek száguldottak végig agyamon, hogy a testemről marcangolják a húst, torkomból spriccel a vér, a helyiek pedig az ablakból néznek és arra gondolnak, reggelre már nyoma sem lesz a tetemnek, újabb turista esett áldozatául a helyi kutyamaffiának.
Ezek után reggel négykor a vonaton megáll előttem egy kedves arcú, ötvenes néni és csak néz. Bármit csinálok, mereven néz és mosolyog. Hirtelen elkezd magyarázni valamit, amit képtelen vagyok felfogni. Aztán sikerül annyit kivennem, hogy Viktória. Aztán Beckham (azt sem tudom, hogy írják). Aztán David. Aztán a mutogatásából arra kell rajönnöm, hogy szerinte olyan vagyok, mint David Backhem (azt sem tudom, hogy írják). Persze csak mosolyogtam, nem mondtam neki, hogy szerintem ő meg olyan, mint Kelet-ázsia összes bennszülöttje.

Hsipaw
teljesen jelentéktelen helység. Az egyetlen dolog, ami miatt idejöttem, hogy innen fel lehet menni a hegyekbe túrázni. Térkép nincs, úgyhogy kellett szerezni idegenvezetőt. Egy skót fickóval, Ewennal (ejtsd hjűan, legalábbis ő így mutatkozott be, mire mondtam neki, hogy ilyen nevet még soha nem hallottam, mire kérdezte, hogy nem hallottam még hjűan mörreöről?) csapódtunk egy csoporthoz, akikkel közösen béreltünk egy gájdot. Érdekes volt, hogy mindenki egyedül utazott és nem volt köztünk két ember ugyanabból az országból: német, kanadai, skót, francia, orosz, dán, svájci és magyar (ha lett volna egy másik magyar, akkor lehettem volna szlovák).
A skót srácnak gyakorlatilag egy szavát sem értettem, mégis sikerült barátságot kötnünk. Szimpatikus arc. Amikor kicsi voltam, sokat lapozgattam a búvár zsebkönyvek Emberek című kötetét. Hjűan tökéletesen megfelel az ott ábrázolt kelta embertípusnak.
A mászás erőteljes térhódítása tetten érhető volt a csoportban, 8 emberből csak ketten fociznak és hárman másznak. Köztük például a francia fiú, aki sziklát mászott Laoszban, Kambodzsában, Vietnamban és többször is beszélt róla, milyen jó  lenne új mászóutakat nyitni Burmában és akivel persze a visszatérés után rögtön fb-partnerek lettünk.
Napi háromszor ettünk rizst. Azok az emberek a hegyekben napi háromszor esznek rizst. Nincs különbség reggeli, ebéd, vacsora között, ugyanolyan típusú ételt esznek mindig. És mindennek az alapja a RIZS. A dán fiú minden étkezés alkalmával annyit mondott: 'mmm, pizza...'

Érdekesnek
tűnt számomra, hogy a burmai falvakban mindenütt labdáznak a fiúk és a férfiak (általában külön csoportban). Szándékosan nem focit írtam, mert ez olyasmi, mint nálunk az egyérintő, de itt nem eshet le a labda. Igazán bravúros, ahogy csinálják. Olyat is láttam, hogy két csapatban egy háló fölött röplabdaszerű játékot űztek, de kizárólag fejjel lehetett hozzáérni a labdához – ami egyébként nem focilabda, hanem vesszőből van fonva.
Megkóstoltam a burmai pacallevest. Igazán undorítónak tűnt első pillanatban. Például valami belek is bele voltak karikázva. Miután legyűrtem undoromat és néhány burmai vigyorgásából erőt merítve megkóstoltam, rá kellett jönnöm, hogy a magyar pacalból mindig is hiányoltam a friss koriandert és a mungóbab csírát.
Jó a helyi kaja, de a világon bárhová is megyek, pár hét után elkezd hiányozni az otthoni koszt. Azt hiszem, ha hazamegyek, kirántott karfiolt és petrezselymes krumplit fogok enni (tartárral, természetesen).

A képeket
nagyjából fordított sorrendben töltötte fel a tabletem (már amelyiket feltöltötte), úgyhogy a képaláírás mindig a helység nevével fog kezdődni.


hsipaw. iskola a hegyekben. épp folyik a tanítás

hsipaw.

hsipaw. teaültetvény száraz évszakban

hsipaw. szójaropigyár egy hegyi faluban

hsipaw. tésztagyár

mandalay. a sört mélyhűtött korsóba csapolják

bagan. csak úgy

bagan. naplemente a nagy pagoda tetejéről, keletre tekintve

bagan. naplemente a nagy pagoda nyugati oldaláról

bagan. a sok hülye turista egymást taposva várja a naplementét. én is ott vagyok közöttük

bagan. az országban mindenfelé vannak ilyen ivóhelyek. az ember csak megmeríti a tetején álló bögrét a cserép edényben és friss, hideg vízzel enyhíti szomját

bagan. egy kupac macska

valahol. pálmaliget

bagan. take away fast food

bagan. 3 zebu